Siyah noktalar nasıl geçer sorusu her yaştan insanın cevabını aradığı bir soru. Siyah nokta temizleme konusunda birçok doğal çözüm mevcut. Kir ve fazla yağdan ötürü oluşan siyah noktaların temizlenmesi ile ilgili yazımızda sizler için çözüm önerileri hazırladık.

Siyah Noktalar Nedir?

SİYAH NOKTALAR NASIL GEÇER

Siyah noktalar, deri tabakasında bulunan gözeneklerde birikir. Bu tabakadaki kir ve fazla yağ, deri üzerinde siyah nokta oluşumuna neden olur. Günden güne belirginleşen bu sivilce türleri, kimi zaman sadece küçük bir noktayken kimi zaman da koyu renkli ve büyük olabiliyorlar. Cilt gözeneklerinde oluşan bakteri, ölü deri kalıntıları ve sebum dengesinin bozulması siyah nokta başta olmak üzere birçok cilt problemine yol açabiliyor.

Siyah noktalar ayrıca başka faktörlerden de kendini gösterebilir. Hormonlara bağlı değişimler, hormonal değişimlerin meydana getirdiği aşırı miktarda yağ üretimi, stres, endişe verici durumlar ve gözeneklerin tıkanması gibi durumlarda da siyah noktalar cilt üzerinde çıkabilir. Bunun yanı sıra genetik olarak iri gözeneklere sahip olmak ya da yağ dengesi bozulmuş bir cilde sahip olmak da siyah noktaların çıkmasında etkili bir rol oynar.

Siyah Nokta Temizleme

SİYAH NOKTALAR NASIL GEÇER

Siyah noktaları temizleme konusunda bilinçli olmak çok önemli bir unsur. Siyah noktaları bulunan deri ancak uzman gözetiminde, tıbbi müdahaleler yöntemi ile temizlenmelidir. Özellikle siyah noktaları sıkmak, uzmanı tarafından özel ekipmanlarla yapılmadıkça çok tehlikeli olabilir. Siyah noktanın çıktığı gözenek daha da tıkanabilir ve deri üzerinde sivilce oluşumunu da neden olabilir.

Siyah nokta temizleme konusunda yapılan bir diğer hata ise siyah nokta temizleyici burun bandı. Bu bantlar her ne kadar deri yüzeyindeki siyah noktaları alsa da durum tam olarak böyle değil. Siyah noktaları sadece geçici olarak temizleyen bu bantlar özellikle burun üzerindeki tüyleri de alıyor. Durum böyle olunca burun üzerinde tüylenme başlıyor ve ortaya hiç de iç açıcı bir görüntü çıkmıyor. Aynı zamanda bu işlem, deri yüzündeki gözeneklerin daha fazla gelişmesine sebep olurken kir ve yağın çok daha fazla birikmesine neden oluyor.

Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Siyah Noktalara Ne İyi Gelir?

SİYAH NOKTA TEMİZLEME

Cilt yüzeyi sadece kir ve yağdan dolayı siyah nokta oluşturmaz. Aynı zamanda makyaj ve cilt bakım ürünlerinin kimyasal kalıntıları da cilt yüzeyinde kalır. Özellikle makyajı silmeden uyumak ya da cildin kuru kalması, siyah nokta dışında başka cilt problemlerine de yol açar. Bu noktada cilt yüzeyinin iyice temizlenmesi gerekir. Ancak temiz bir cilt ile siyah noktalardan kurtulabiliriz. Peki siyah noktalar nasıl geçer? Siyah noktalara ne iyi gelir? Doğru siyah nokta temizleme nasıl olmalı?

Son zamanlarda popüler olan bir cilt bakım ürünü var. %100 doğal yapısı ile Ruşur taşı, cilt problemleri ile başı dertte olan birçok insanın yardımına yetişiyor. Saf yapısı sayesinde cilt yüzeyinde birçok faydası bulunan Ruşur taşı, doğal peeling etkisi ile ilk kullanımda mucizevi bir etki gösteriyor. Siyah nokta ve özellikle sivilceler üzerindeki etkileri sayesinde birçok insan tarafından tercih edilen bu doğal cilt bakım taşı, siyah noktalarınızın tamamen geçmesini sağlayacak.